Uutiset

Juniorigolfin tietopaketti kaudelle 2016

Golfia pelataan raikkaassa ulkoilmassa ja liikunta tulee pelin lomassa kuin itsestään.
Juniorigolfarit Oulun Golfkerhossa

Golf on edullinen harrastus ja sopii hyvin koko perheen yhteiseksi harrastukseksi. Lapset, vanhemmat ja isovanhemmat voivat viettää yhteistä aikaa golfin parissa. Monessako muussa lajissa tämä on mahdollista ?

Oulun Golfkerho järjestää junioritoimintaa kaikenikäisille. Ensimmäinen kosketus lajiin voi olla vaikkapa koulujen kesälomien aikaan järjestettävät Nappulagolfit. Mikäli golfkärpänen puraisee voi harrastusta jatkaa omatoimisesti tai ohjatuissa harjoitusryhmissä. Oulun golfkerhon harjoitusryhmissä harjoitellaan juniorin mieltymyksen mukaan niin harrastusmielessä kuin kilpailullisinkin tavoittein.

Golf on edullinen harrastus

Oulun Golfin kentillä Sankivaarassa juniorit 2004 ja myöhemmin syntyneet pelaavat pelkällä jäsenmaksulla 60 euroa.

Vuonna 1993 – 2003 syntyneiden pelikausimaksu on 215 € ja tätä vanhempien 275 € kausi. Junioreiden ikäraja on 21 vuotta.

Mukaan lajiin pääsee helposti peruskurssien kautta. Ota rohkeasti yhteyttä opettajiimme

>> Oulun Golf opetus

Tutustu junioreiden tapahtumiin kaudella 2016

Oulun Golfkerhon junioreille järjestetään niin Oulun Golfkerhon kuin Suomen golfliitonkin puolesta runsaasti kilpailuja ja tapahtumia. Tästä jutusta löydät tiiviissä paketissa esittelyt junnutapahtumista kaudella 2016


Nappulagolf

Nappulagolfia jälleen läpi kesän välillä 8.6.-3.8. keskiviikkoisin klo 18-19!

Golfia monipuolisella liikunnalla väritettynä.
Kaikki lapset tervetulleita.
Ei ilmoittautumista.
Ei osallistumismaksua.

1. KOKOONTUMINEN Klubin/ravintolan edessä

2. VARUSTUS Asuste vapaa (sää olosuhteisiin sopivat)

3. VAKUUTUS, HUOM! Lapsella täytyy olla voimassa oleva henkilökohtainen vapaa-ajan tapaturmavakuutus.

4. OMAT MAILAT Omia välineitä ei välttämättä tarvita, mutta saa ottaa toki mukaan ja on suotavaa.

5. SÄÄ: Periaatteessa sää ei ole este, mutta ranka sateen tai ukkosen aikana Nappulagolfia ei järjestetä.

6. TIEDOTTAMINEN Seuraa Oulun Golf seuran ajankohtaispalstaa alkuviikosta. Laitamme sinne tiedoksi jos esim. Aikataulu muuttuu.

7. IKÄRAJA Nappulagolf on suunnattu yli 3-vuotiaille lapsille. Turvallisuuden vuoksi alle 5-vuotiaiden lasten vanhempien tulee seurata harjoituksia ja vastata, että lapsi pysyy harjoitusalueella.

8. GREEN CARD Nappula Golfiin osallistujalla ei tarvitse olla Green Cardia suoritettuna.

9. MUUTA Iloista mieltä ja tervetuloa kaikki Golfista kiinnostuneet lapset.

10. KYSYMYKSIÄ Jos haluat lisätietoja, niin voit soittaa ohjaajille tai kysy Caddie Master toimistosta p. (08) 531 5222

OHJAAJAT: Seija Karvonen, seuran ohjaajat ja seuran kilpajuniorit


OGK-ViGC junnujen viikkokisat

–  Pelataan vuoroviikoin Virpiniemessä ja Sankivaarassa. Tarkista päivämäärät junnujen kalenterista junioritoimikunnant sivuilta

– Tsemppitour (15v. Ja nuoremmat) ikäisille ja nuoremmille seurojen jäsenille.

– Pe, la tai su 9 reikää, vaihtuvin pelimuodoin.

– Viimeinen kisa 2 päivää, mukaan muita lähiseuroja.

– ¨Kisamaksu¨ vierailevilta pelivaihdon mukainen 5€.

– Ilmoittautuminen järjestävään seuraan torstai klo 18 mennessä.

– Ohjaajia/vanhempia mukana kierroksilla auttamassa/valvomassa.

– 2 kertaa yhteiset harjoitukset ennen kisailua, 17.6. ja 17.7.

– Lisätietoja ennen tapahtumia www.oulugolf.fi


OGK:n junnumestikset

19.-20.7.2016

Seuran jäseninä oleville junnuille.

Sarjat:
— Easy 9r. ja Easy 18r. – pistebogi ja tii junioritiit

— Tytöt alle 15v punainen tii, Tytöt alle 21v sininen tii – lyöntipelin

— Pojat alle 15v keltainen tii (alle 12v pojat punainen tii), Pojat alle 21v valkoinen tii – lyöntipeli

Kaikki sarjat pelaavat 2 päivää.

Lisätietoa lähempänä kisaa.


TsemppiTour

TsemppiTour on matalan kynnyksen kilpailukiertue, jossa opetellaan kilpailemista miellyttävässä ja kannustavassa ilmapiirissä. Kaudella 2016 TsemppiTourilla on kuusi eri sarjaa. Pelaajien tulee olla iältään 8–15-vuotiaita (ikä, jonka pelaaja on täyttänyt tai täyttää vuonna 2016).

TsemppiTour Easy, 9 tai 18 reikää

Sarja on tarkoitettu vuosina 2001–2008 syntyneille nuorille, joiden tasoitus on 26,5 tai suurempi. Pelimuotona on tasoituksellinen pistebogey. Sarjan tarkoituksena on madaltaa kisoihin osallistumisen kynnystä sekä opetella pelaamista ja kilpailemista opastavassa ilmapiirissä.

TsemppiTour 12 v

Sarja on tarkoitettu vuosina 2004–2008 syntyneille nuorille, joiden tasoitus on 36 tai pienempi. Pelimuotona on 18 reiän lyöntipeli ilman tasoituksia. Sekä tytöt että pojat pelaavat sarjan kilpailuissa punaisilta tiimerkeiltä.

TsemppiTour 15 v

Sarja on tarkoitettu vuosina 2001–2008 syntyneille nuorille, joiden tasoitus on 36 tai pienempi. Pelimuotona on 18 reiän lyöntipeli ilman tasoituksia. Tässä sarjassa pojat pelaavat keltaisilta ja tytöt punaisilta tiimerkeiltä.


AlueTour

AlueTour on suunnattu hieman edistyneemmille junioripelaajille. Kilpailuissa pelataan 18 reikää tasoituksetonta lyöntipeliä. Pojat pelaavat keltaisilta ja tytöt punaisilta tiimerkeiltä. Pelaajat valitaan osakilpailuihin tasoituksen perusteella. AlueTour toimii karsintajärjestelmänä valtakunnalliselle Finnair Junior Tourille. Pelaajien tulee olla iältään 12–21-vuotiaita (ikä, jonka pelaaja on täyttänyt tai täyttää vuonna 2016).


Finnair Junior Tour

Finnair Junior Tour (FJT) on Suomen ylin kilpailukiertue alle 21-vuotiaille kilpapelaajille. Kiertue tarjoaa mahdollisuuden testata taitoja ikäluokan parhaiden pelaajien kanssa.

Finnair Junior Tour sisältää kauden aikana 14 tapahtumaa, joihin kuuluvat myös lyöntipelin ja reikäpelin SM-kilpailut sekä Euroopan arvostetuimpiin avoimiin juniorikilpailuihin kuuluva Finnish International Junior Championship.

Kauden aikana pelataan viisi FJT Major -kilpailua, jotka ovat 54 reiän kilpailuja ja joissa on jaossa maailman amatöörirankingin WAGR-pisteitä (World Amateur Golf Ranking). Myös Finnish International Junior Championship pelataan 54 reiän kilpailuna, muut kiertueen kilpailut ovat kahden kierroksen eli 36 reiän mittaisia.

Golfliiton järjestämistä kisakiertueista Tsemppi- ja AlueTour sekä FJT lisätietoja www.golf.fi >> kilpagolf.

LUE LISÄÄ: SGL – Kilpailutiedote 2016 nuoret

Yhteistyössä

 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä

Tilaa uutiskirje

-0.1 C°
SANKIVAARA
Avaa web-kamera
Range
Avoinna
Par 3 -alue
Suljettu
Puttiviheriöt
Suljettu
Sanki
Suljettu
Vaara
Avoinna
Viheriö
talviviheriöt - mm
Väylä
- mm
Toimisto
ma-pe klo 8-18
la-su klo 8-18
Ravintola
Suljettu
Väyläkioski
Suljettu
Golf Shop

044 974 4579