Uutiset

Kisaraportti: Junioreiden alkukesä ja SM-kilpailut

Alueelliset juniorikiertueet

Kesäkuun vaihtuessa heinäkuuksi, junioreiden kisakalenteri lähentelee puolta väliä. Alueellisina kiertueina pelataan 8-21-vuotiaille suunnattuja Future Tour ja Future Liiga -kilpailuja. Alueita on Suomessa seitsemän, mutta Pohjoisen ja Pohjanmaan alueilla kilpailut on yhdistetty, joten alue kattaa maantieteellisesti vaatimattomasti noin puolet Suomesta.

Future Tourilla pelataan seitsemässä eri sarjassa, joista kaksi – tyttöjen ja poikien Future Elite -sarjat – toimivat karsintasarjana Fujitsu Finnish Junior Tourille, joka on kansallinen korkeatasoisin junioreiden kiertue. Easy 9 ja 18 -sarjat pelataan pistebogina ohjaajien avustamana ja mukaan voi lähteä heti, kun green card on suoritettu. Eli kaiken tasoisille junioreille löytyy paikka kisata.

Future Tourin ensimmäinen osakilpailu pelattiin Botnia Golfissa ja mukana oli 11 junioriamme. Mukaan lähti kuusi pokaalia. Toinen osakilpailu järjestettiin Järviseudun Golfseuralla ja siihen osallistui 12 junioria, joista kuusi ylsi palkintosijoille. Heinäkuun alussa kilpaillaan joulupukin kotikentällä Rovaniemellä ja lähtölistalla on 16 junioria. Kilpailukiertueen saapuessa elokuussa Virpiniemeen on odotettavissa huima osallistujaryntäys. Toivottavasti myös moni ensikertalainen uskaltautuu tiille varsinkin Easy-sarjoihin.

Parikilpailuna pelattavia Future Liiga -kisoja on pelattu Kalajoella ja Vaasassa. Seuraavana on Rovaniemen kilpailu. Liigaankin junnujamme on osallistunut ja kärkisijoja on saavutettu, vaikkakin suosio ei ole yltänyt Future Tourin tasolle.

SM-kilpailut ja FJT

Fujitsu Finnish Junior Tourin kilpailuihin junioreistamme on mukaan päässyt Salo Golfin kilpailuun Eemeli ja Aino. Lyöntipelin SM-kilpailuiden osallistujajoukko oli laajempi ja mukana oli Eemeli Anttonen, Iivari Anttonen, Ville Matilainen, Topi Käyhkö, Laura Leivistä ja Aino Kiiskilä.

14- ja 16-vuotiaiden SM-lyöntipelikilpailu pelattiin juhannuksen jälkeisellä viikolla Messilä Golfissa. 18- ja 21-vuotiaiden kisakenttänä toimi Lakeside Golfin Pirunpelto, joka monen pelaajan mielestä lunasti täysin nimensä kisavirityksessä. Molemmilla kentillä vaadittiin tarkkaa peliä.

Kaikki juniorit tekivät hienoja suorituksia, mutta aivan kaikilla peli ei tällä kertaa riittänyt finaalikierrokselle. Sijoitukset asettuivat pääosin 10-20 välille, mikä on hyvä suoritus, koska mukana oli Suomen parhaat junioripelaajat. Aino Kiiskilä taisteli itsensä Tytöt 14 -sarjassa aina uusintaan saakka, mutta jatkoreiällä Ainon birdieputti pyörähti harmittavasti reiän reunalta kaverin upottaessa omansa ja näin ollen tällä kertaa kotiin tuomisina oli SM-hopea. Mahtava suoritus ja viime vuoden pronssimitali kirkastui yhdellä pykälällä!

SM-kisatunnelmat jatkuvat heinäkuussa reikäpeleillä, jonne junnujamme on lähdössä kisaamaan. Kesän yksi huipennus on Sankivaarassa pelattavat junioreiden joukkue SM-kilpailut 29.-30.7. Mukana tietysti myös oma joukkueemme.

Klubikisoihinkin on junnuja ehtinyt

Juniorimme ovat ehtineet myös mukaan moniin seuran omiin kisoihin. Menestystäkin niissäkin on tullut ja ennen kaikkea, on ollut mukavaa. Elokuussa OGK:n juniorimestaruuskisoissa kilpaillaan seuran mestaruudesta useissa eri sarjoissa.

Junnujen kisatunnelmia päivitetään Instagram ja Facebook -tileille. Ota seurantaan @ogkjuniorit

Yhteistyössä

 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä

Tilaa uutiskirje

-1.3 C°
SANKIVAARA
Avaa web-kamera
Range
Suljettu
Par 3 -kenttä
Suljettu
Puttiviheriöt
Suljettu
Sanki
Suljettu
Vaara
Suljettu
Viheriö
- mm
Väylä
- mm
Toimisto
Suljettu
Ravintola
Suljettu
Väyläkioski
Suljettu
Golf Shop
Oulun Golfhallilla

044 974 4579