Uutiset

Mestikset päätökseen – Kukkonen ja Pakonen seuran mestareita

Mestaruuskilpailut saatiin tänään päätökseen, tiukkaa kamppailua miehissä ja yhden ylivoimaa naisissa. Sunnuntain tuulinen keli ja vaarallisen liukkaat griinit eivät kärkeä hetkauttaneet.

Miehet

Miesten sarja oli ammattilaisten juhlaa, sillä kaikki palkintopallisijat menivät seuramme ammattilaispelaajille. Kamppailu voitosta pysyi jännittävänä viimeisille rei´ille saakka, ykkössijasta kamppailleiden Juhana Kukkosen ja Jukka-Pekka Savolammen välinen ero oli vain kolme lyöntiä Juhanan hyväksi ennen kahta viimeistä väylää.

17. väylällä Juhana kuitenkin säkitti parin J-P:n tehdessä bogin. Viimeisellä väylällä Juhana teki birdien ja Savolampi parin, joten Juhana kruunattiin mestariksi viiden lyönnin erolla seuraavaan.

“Kiitos paljon kisan järjestäjille, kenttä oli hienossa kunnossa. Kiitokset myös pelikavereille, meillä oli J-P:n kanssa tiukkaa viimeisille väylille saakka. Tämä kausi on ollut vähän vaikea, mutta nyt tuntuu, että peli taas kulkee. Tänään pelasin kauden parhaan tuloksen vaikeassa kelissä, joten olen kyllä tyytyväinen, kertoili Juhana voittopuheessaan.

Kerrataanpa vielä Juhanan kierrokset, eli tulokset torstaista lähtien olivat 72,78,73 ja 70. Yhteissaldona 293 lyöntiä, viisi yli parin. Jukka-Pekka Savolampi taas nakutteli tulokset 71,81,73 ja 73, päätyen yhteistulokseen 298 lyöntiä ja kymmenen yli kentän parin.

Kolmanneksi miesten sarjassa tuli Pekko Oja, joka esitti vakuuttavaa peliä koko kisojen ajan. Pekko jäi kakkostilasta lopulta viisi lyöntiä. Pekon kierrostulokset olivat tasaiset 75,78,75 ja 75, ja yhteistuloksena tauluun kirjattiin 303, (+15).

Kilpailun neljännen sijan ja samalla parhaan amatöörin tittelin nappasi Janne Anttonen, joka kiristi tahtiaan loppua kohden. Janne pelasi myös sunnuntain toiseksi parhaan tuloksen, 73 (+1) yhdessä J-P Savolammen kanssa. Janne jäi lopulta neljä lyöntiä kolmossijasta yhteistuloksellaan 307 lyöntiä (+19).

Naiset

Naisten sarjassa ylivoimaiseen voittoon pelasi Saana Pakonen. Eroa seuraavaan kertyi yhdeksän lyöntiä. Naisten sarja pelattiin kaksipäiväisenä, ja Saanan kierrostulokset olivat 75 ja 79, yhteensä 154, mikä on 10 lyöntiä yli kentän parin.

Saanan peli kulki hienosti molempina päivinä, mutta aineksia parempaankin tulokseen oli – nimittäin ensimmäisenä päivänä Saanan korttiin kirjattiin heti ensimmäiselle väylälle tripla. Saana ei kuitenkaan tästä lannistunut vaan nakutteli lauantain kierroksellaan yhteensä viisi birdietä, ja pelasi siis loput 17 väylää pariin.

Toiseksi naisissa tuli Sonja Pakonen, kierrostuloksilla 82 ja 81. Sonjan yhteistulos oli 163 (+19). Kolmanneksi naisissa nousi Päivi Jaakkola, joka oli vielä lauantain jälkeen kilpailussa neljäntenä. Päivi pelasi tulokset 88 ja 87, yhteensä 175 lyöntiä. (+31). Neljänneksi naisissa tuli Stiina Pakonen. Stiinan tulokset lauantailta ja sunnuntailta olivat 88 ja 89 lyöntiä, yhteensä siis 177 (+33).

Oulun Golfkerho onnittelee voittajia!

Kaikki tulokset nähtävillä kilpailukalenterissa.

Teksti S.K.

 

Yhteistyössä

 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä

Tilaa uutiskirje

-0.1 C°
SANKIVAARA
Avaa web-kamera
Range
Avoinna
Par 3 -alue
Suljettu
Puttiviheriöt
Suljettu
Sanki
Suljettu
Vaara
Avoinna
Viheriö
talviviheriöt - mm
Väylä
- mm
Toimisto
ma-pe klo 8-18
la-su klo 8-18
Ravintola
Suljettu
Väyläkioski
Suljettu
Golf Shop

044 974 4579