Uutiset

Shoot Outin mestaruudet ratkottu

Seuran Shoot Out mestaruudet ratkottiin sunnuntaina 21.6.

Mestarit selville kilpailulle ominaiseen tapaan erittäin vaihtelevien tapahtumien jälkeen.

Seuran mestaruus Shoot Outit osoittivat jälleen golfin hienoudet urheilulajina. Kaikissa sarjoissa tilanteet ”heittelivät” ja loppuhuipentumissa oli monia yllättäviä tilanteita.

Yleinen sarja

Yleisen sarjan neljä viimeistä pelaajaa olivat Iivari Anttonen, Jari Koskela, Karina Kukkonen ja Sonja Pakonen. Tilanteet alkoivat huipentua Vaaran väylällä 16. Karina sanoi ”mitanneensa toisen lyöntinsä pituuden väylällä olevaan mäntyyn ja päätelleensä etäisyyden olleen mahdottoman valitsemalleen rautamailalle” – ilman ollessa +25, pallo kuitenkin lensi poikkeuksellisen hyvin, ja Karina joutui männyn takaa chippaamaan vain taaksepäin pallonsa väylälle. Hieman aikaisemmin niin Jari kuin Iivari löivät lähestymisensä griiniltä pitkäksi. Iivarin pallo ei löytynyt, mutta nuori mies löi päivän näyttävimmän lobin ja pallo 2½ metriin ja putti sisään ja näin Karinan kanssa uusintaan, josta Karina jatkoon.

Väylällä 17 Jari joutui taipumaan naisille ja näin loppuhuipentumaan väylälle 18 seuran huippunaiset, joilla molemmilla tasoitus on plussan puolella. Sonjan ja Karinan kakkoslyönnit konservatiivisesti ylätasolle, josta Karinan lähestyminen foregriiniin n. 7 metriin, mutta Sonja lähestyi upeasti satasen ”tupsulta” 1½ metriin.

Kumpikaan leideistä ei onnistunut upottamaan puttiaan ja näin uusinta Marko Leiviskän osoittamasta paikasta, noin 40 metristä, clubin puolelta. Uusinnan parempi oli tällä kertaa Karina, josta tuli jälleen OGK:n Shoot Out mestari.

Tulokset

 1. Karina Kukkonen
 2. Sonja Pakonen
 3. Jari Koskela
Senioreiden sarja

Senioreiden sarjassa ehkä kaikkien aikojen tasaisinta.

Senioreiden mestaruus ratkesi myös enemmän kuin värikkäiden vaiheiden jälkeen. Heti väylällä 11 tehtiin seuranennätys ja 8 miestä kisasivat uusinnassa bogilla. Väylälle 16 tiensä selvittivät Veijo Haverinen, Janne Kiviniemi, Eero Kallio ja Kimmo Mattila. Väylällä 16 Veijolla ja Kimmolla oli matkalla eniten haasteita ja miehet uusintaan, josta Kimmo jatkoon. Väylällä 17 välillä metsässä ja vesiesteessä seikkailivat Janne ja Kimmo ja taas edessä uusinta, josta Kimmo tälläkin kerralla jatkoon. Väylällä 18 oli taas monta dramaattista vaihetta. Kimmo avasi oikeaan laitaan, josta lyöntijäljessä olleen pallon piti sijoittaa puiden oksien alta kohti ylätasoa. Pallo lähti kuitenkin hieman väärälle linjalle, mutta n. ½ metrin puiden välisestä raosta se löysi tiensä 74 metriin , josta Kimmo nosti hallitusti pallonsa 1½ metriin. Eero pelasi varmasti 2 ensimmäistä lyöntiä ylätasolle, josta Eeronkin mielestä ”helppo ja normaali” perusnosto lipulle. Lämpimässä kelissä pallo kuitenkin myös griinin yli ja etsinnän jälkeen pallo löytyi 30cm heinästä griinin takaa vesiesteen puolelta, josta Eero taikoi pallonsa lähes lippuun kolauttaen n. 7 metriin lipun taakse. Sieltä yksi putti ja par. Näin Kimmolla oli mahdollisuus voittoon ”säkittämällä” oma puttinsa ja Kimmon kierroksen ensimmäinen ”upotus” tuli oikeaan paikkaan ja samalla Kimmolle kolmas seuran senioreiden Shoot Out mestaruus.

Tulokset

 1. Kimmo Mattila
 2. Eero Kallio
 3. Janne Kiviniemi
Midien sarja

Midien sarjassa osanottajalista oli kova, ainakin paperilla. Syytä ei ole epäillä asiaa.

Shoot outissa pelin henki on, että pysytään mukana karkeloissa alkumatka ja kiristetään ruuvia loppua kohden. 

Parhaiten tätä suunnitelmaa toteutti Teemu Karvonen tehden vain muutaman bogin.  

Viimeiselle reiälle 18 tiiboksiin astelivat Teemu Karvonen ja Risto Lindfors. Ratkaisu löytyi tällä kertaa Karvosen tykittäessä keskelle latua ja Riston avauksen painuessa metsän kätköön kenties ikuisiksi ajoiksi.

Midit:

 1. Teemu Karvonen
 2. Risto Lindfors
 3. Eino Antikainen

Yhteistyössä

 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä

Tilaa uutiskirje

10.4 C°
SANKIVAARA
Avaa web-kamera
Range
Avoinna
Par 3 -alue
Suljettu
Puttiviheriöt
Suljettu
Sanki
Avoinna
Vaara
Avoinna
Viheriö
Talviviheriöt mm
Väylä
- mm
Toimisto
ma-su klo 8-19
Ravintola › Lounaslista
ma-su klo 8-19
Väyläkioski
Avoinna pe-su
Golf Shop

044 974 4579