Uutiset

Syyskokoukset pidettiin 23.11.2016

Golfkerhon syyskokouksen avasi puheenjohtaja Antti Pakonen (vas.)

Oulun Golfkerho ry:n syyskokous ja Oulun Golf Oy:n yhtiökokous pidettiin keskiviikkona 23.11. Hotelli Scandicissa.

Kokouksen avauksessa puheenjohtaja Antti Pakonen kävi läpi yhteisön vuoden tapahtumia. Vuosi on ollut sekä toiminnallisesti että taloudellisesti hyvä. Kentän kunto toukokuun alusta kauden loppuun oli erinomainen, avaus keväällä tapahtui ennätysaikaisin, noin kuukautta tavanomaista aiemmin. Kausi oli ennätysvilkas, kierroksia kierrettiin lähes 65.000 joista vieraspelaajia noin 10.000.

Kauden aikana tehtiin paljon uudistuksia ja parannuksia sekä toimintaan että kentälle. Suuri osa näistä perustui edellisen vuoden palautteisiin jäsenistöltä. Tiedottamista on parannettu uutiskirjeen ja viikotiedotteen avulla, kotisivut uusittiin, rangelle uusittiin matot ja hankittiin sokettisuojat, Sangin 10 teen muuri rakennettiin ja monia muita pienempiä ja suurempia parannuksia kentällä, joista osa näkyy vasta tulevaisuudessa.

Puheenjohtajan esitys

Seuran toiminta on ollut aktiivista, lähikoulujen kanssa on tehty yhteistyötä, järjestetty kerhoja ja oppilaita, lähes 250, on käytetty kentällä golfiin tutustumassa. Koulugolftiimi (Stiina Pakonen, Sonja Pakonen ja Samu Rasila) palkittiin erikseen aktiivisesta työstä. Metsäveljet ovat paiskineet yhteensä 1100 tuntia talkoita kentällä ja jälki näkyy. Seura järjesti kesällä Junioreiden Reikäpelin SM-kilpailut, joissa tyttöjen 21-vuotiaiden Suomen Mestaruuden voitti Karina Kukkonen. Palaute järjestelyistä ja kentästä oli jälleen kerran erinomaista. Seuran virallinen jäsenmäärä kasvoi ja on 1734.

Koulugolftiimin tunnustusta vastaanottamassa olivat Sonja ja Stiina Pakonen.

Molempien syyskokousten päällimmäiset aiheet vuosittain ovat seuraavan vuoden toiminnasta päättäminen. Yhdistyksen vuosikokous hyväksyi johtokunnan valmisteleman talousarvioesityksen vuodelle 2017. Talousarvio perustuu samoihin jäsenmaksuihin kuin tänäkin vuonna eikä muiden tulojen ja kulujen osalta juurikaan poikkea kuluvan vuoden talousarviosta. Talousarvio ja toimintasuunnitelma ovat luettavissa kokousilmoituksen liitteissä.

Kokous valitsi yhdityksen puheenjohtajan Antti Pakosen jatkamaan tehtävissään. Johtokunnan erovuoroisten jäsenten tilalle valittiin äänestyksellä Jaakko Kemppainen jatkamaan ja uutena Mika Anttonen. Muut johtokunnan jäsenet ovat Päivi Aro, Esa Juntunen, Marko Leiviskä ja Simo Säily

Osakeyhtiön yhtiökokous hyväksyi toimintasuunnitelma, budjetin ja maksut joihin budjetti perustuu hallituksen esityksen mukaisesti. Osakeyhtiön hallitukseen valittiin em. yhdistyksen johtokunta sekä varajäseniksi Teemu Karvonen ja Seppo Klemettilä.

Toimitusjohtaja esitteli kokoukselle hallituksen hyväksymän suunnitelman klubirakennuksen remontista. Edellisenä talvena rakennukselle tehtiin kuntokartoitus ja siinä todettiin rakennuksen kunto niin hyväksi, että kunnossa pitämällä rakennus palvelee vielä pitkään. Remontti sisältää katon uusimisen, terassin lasituksen, uuden sisäänkäynnin sekä sisustuksen uusimisen. Keskustelun jälkeen yhtiökokous antoi hallitukselle valtuudet hoitaa remontti esitetyssä laajuudessa ja esitetyn kustannusarvion puitteissa. Hallitus valtuutettiin myös hoitamaan rahoitukseen tarvittavat asiat.

Klubiremontti

Kokouksissa puheenjohtajan nuijaa heilutti kokeneeseen tapaan Reijo Ohinen.

Suomen Golfliiton myöntämän Junioritoiminnan Laatuseurasertifikaatin kävi OGK:lle luovuttamassa SGL:n liittohallituksen jäsen Hannu Ylinenpää. Luovuttaessaan tunnustusta Hannu kiitti Oulun Golfkerhoa ansiokkaasta, laadukkaasta ja pitkäjänteisestä junioritoiminnasta. OGK on ollut Sinettiseura useita vuosia, joka takaa laadullisen ja vastuullisen juniorityön tason. Sinettiseuroja Golfliitossa on 7  kappaletta.

Perinteiseen tapaan kokousten yhteydessä palkittiin vuoden aikana menestyneitä ja ansioituneita Oulun Golfkerho ry:n jäseniä

Palkitut 2016

 

Yhteistyössä

 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä
 • Yhteistyössä

Tilaa uutiskirje

-1.7 C°
SANKIVAARA
Avaa web-kamera
Range
Suljettu
Par 3 -kenttä
Suljettu
Puttiviheriöt
Suljettu
Sanki
Suljettu
Vaara
Suljettu
Viheriö
- mm
Väylä
- mm
Toimisto
Suljettu
Ravintola
Suljettu
Väyläkioski
Suljettu
Golf Shop
Oulun Golfhallilla

044 974 4579